Bu Yıl Kış Gelmedi

Murat Emre Tiryakioğlu

Okur. Gaziantepli, devlet memuru. Hobileri Buralar

You may also like...

1 Response

 1. Kemal beziroğlu dedi ki:

  Fazla ömrüm kalmadı Yakında öleceğim. Ekşi sözlükte yazar oalamadım aleyna tilkiden sıra gelmedi gençler görmedi beni.
  Çalışmalarımı isteyen alsın kullansın. Benimle kaybolmasınlar. Türkiyeye insanlara faydası dokunur. Bugüne dek projelerimi oda tv yorumlarda sundum artık pek gelemeyeceğim. Keşke ekşi sözlükte mühendislere mimarlara ulaşabilse idim.
  Selamet dilerim.
  Büyük sondaj kuleleri fikir olarak not alınmalı termonükleer enerji kadar güç üreterek insanların enerji çevre su sorununu çözecektir.
  İmalat temel yapı Avusturalyadaki güneş kulesidir. 100 metre çap 1000 metre yükseklik. Kule güneş enerjisi değil yerkabuğu enerjisi kullanacaktır. 7 24 çalışacağı ve 50 derece sera ısısı değil 200 derece termal ısı kullanacağı için 12 kat fazla enerji üretecektir. Avusturalyadaki kule tabanındaki 1 km karelik sera ile 1000 mw saat güç üretirken bu kule 12 000 mw saat güç üretecek deniz suyundan içme ve sıcak su ihtiyacını karşılayacaktır.
  Nasıl yapıır
  Kule betonarmedir. Her 50 metrede bir iç kısımında dairesel olarak dizili raylar bulunur. 5 metre yükseklikteki yatay raylarda karşılıklı olarak dizili patform vardır. Kule vinç gibi uzanan bu platform sondaj borularını taşıyacaktır. 20 katlı platform sayesinde 1000 metrelik parçalar halinde sondaj yapmak mümkün olacaktır. Sondaj 10 metrelik borularla tak sök olarak yapıldığından uzun sürer ve maliyeti yüksektir. Model 10 kademede 10 000 metre derinlik ve 200 derece ısıya ulaşır. Kısa sürer maliyet düşer. Ekonomik olarak yerkabuğu ısısından enerji üretmeye olanak tanır.
  Kuleler deniz kıyısına yapılır. Kule 100 metre çapında olduğu için borunun açı ile sondaj yapması mümkün olur. Bu sayede tek bir kuleden 10 km çaplı alanda sondaj yapmak mümkün olur elektirikli başlık ve esnek malzeme ile ilk önce 5 km erine inen sondaj daha sonra 45 derece açı ile ilerlemeye devam eder. Ana sondaj borusu içinden geçen küçük sondaj boruları ile hızla sondaj tamamlanır.
  İlk önce 200 derece ısı ile deniz suyu buharlaştırılır. Buhar türbini döndürünce eter dolaşım radyatöründe geçer ısını bırakarak yoğunlaşır. Eter radyatörü kule tabanını ısıtır taban ile tavan arasındaki ısı farkı ile rüzgar enerjisi üretir.
  Kule kirli havayı emer çevreyi temizler. Atık yakıt masrafı yoktur. Aynı maliyetle nükleer santral kadar güç üretir. Samsun Antalya İzmir İstanbula kurulacak 4 kule 48 000 mw güç üretir. Enerji ihtiyacını karşılar. Sanayi için gerekli bol ve ucuz enerjiyi sağlar.
  İsteyen kendine göre değiştirebilir. Kullanabilir.
  Faydaları Dünyayı kanserden kurtaracaktır. Yatırım çeker 3 milyon işsiz gence Almanya gibi kaliteli iş sağlar. Mutlu ömür dilerim elimden gelen bu. Detay isteyen mail atabilir. kemalbeziroglu yandex

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir